"גיל המעבר" קוראים לזה. אבל ראבק… הוא לא ממש עובר. תקוע.  והאמת, שגם לא כלכך מרבים לדבר עליו.

אז אני רוצה לספר לכן על כמה תופעות לוואי, המתרחשות בתקופת ה"טרום מנופאוזה", שהיא התקופה בה עדיין יש מחזור, אבל הוא כבר לא כלכך סדיר, כזה. משו כמו מעבר חצייה. פעם כן, פעם לא. התקופה הזאת, רַחְמָנָא לִיצְּלַן, יכולה להימשך כמה שנים.

a5cbcdb88da64d78fdf63f8005b3f72a

זה מתחיל עם גלי חום, בקטנה כזה, בעיקר בלילה. מתעוררת עם חולצה רטובה לגמרי, וגם אם את בלי חולצה – הזיעה דולפת ממך, כאילו שאת כבר שעה בסאונה.

אחרי שנה שנתיים, פת-אום את חוטפת שינוי באישיות.

fcb0aa99c7223d628cb88d0175a9292c

את יכולה לקום בבוקר, נחמדה כרגיל, ותוך שנייה משו מדליקותך. פאאאף. כמו קסם. עינייך רושפות אש, ידיך מתאגרפות, כל פרצופך מתעוות ומתקווצ'ץ', גופך נדרך באחת, והפה שלך, שבדרך כלל את שולטת על מה שיוצא ממנו, מתחיל פתאום להפגיז סכינים, קוצי דורבן, סיכות תפירה, מחטים, ולפעמים אפילו פטיש ענק, כזה, של שניצלים.

או שפתאום, ככה באמצע היום (ולפעמים אפילו יותר מפעם אחת ביום) יכול לתפוס אותך גל חום. הפעם כבר לא "בקטנה".

זה מתחיל בחולשה קלה, לפעמים תוך כדי בחילה, הרגליים מתחילות לרעוד, וגם הידיים, ואת מרגישה צורך לשבת. ואז בבת אחת, כמו קומקום חשמלי לפני רתיחה, הגוף מתחיל להתחמם. מלמטה למעלה. וכשזה מגיע לפָּנִים, העיניים מִטַּשְׁטְשׁוֹת, השיער בוער, ואגלי זיעה מבצבצים מכל עבר. הלב דופק בפראות, את קצת מבולבלת, וכל מה שאת רוצה, זה רק להוריד ת'נעליים, או להתפשט, או להיכנס למיקלחת. איכשהו זה יוצא כשאת בדיוק בישיבה, או בהרצאה לפני תלמידים, או בסופר, כך שתוכניות ההתפשטות שלך, לא כלכך באות בחשבון.

menopause-cartoon-office

ויש, כמובן, גם את עניין הבִּלְבּוּל, חוסר הריכוז, השיכחה, העייפות הכרונית, שינויים קיצוניים במצברוח, ונדודי השינה, המשאירים אותך לילות שלמים, כמעט ללא שינה….

כשראיתי שאני כבר בלתי נסבלת, תפסתי ת'ילדים שלי לשיחה. הסברתי להם מי נגד מי, שהם לא צריכים להתרגש ממני "מי יודע מה" בתקופה הזאת, ושינסו קצת להתחשב. תוך חמש שנים זה צפוי לעבור.

רק מה, אַלְיָה וְקוֹץ בָּהּ. אפילו להתעצבן כמו שצריך הם כבר לא נותנים לי בבית הזה. טיפה מרימה ת'קול: "אויש אמא, המנופאוזה שלך מתחילה להתפרץ…" ולפעמים הם אפילו מסבירים לחברים שלהם: "אמא שלי במנופאוזה, אז תסלחו לה על זה שהיא עוברת פה כבר 5 פעמים, ולא זוכרת מה היא רוצה לעשות…" וכו'.

 menopause_7_dwarvesעותק

והנה סרטון, שיוסיף עוד קצת מידע (בהומור, ברור שבהומור) על התהליך הכלכך אישי ואיטי הזה, שכל אישה עוברת, עברה או תעבור…